ادامه

با سلام

ادامه کنکاش

دکترين ملی اسرائيل

    تلفن : شما گفتيد طرح تجزيه منطقه از زمان گلداماير مطرح بوده است. آيا درست شنيدم يا نه؟ اگر اين طور بوده، آيا اين نشان نمى‏دهد كه انقلاب اسلامى خودش جزو طرح بوده است؟ دوم اينكه گفتيد در اسرائيل مذاهب ديگر به چه صورتى هستند، آيا در جمهورى اسلامى، سنى‏ها، ارامنه و ... همين وضع را ندارند؟ اگرچه در جمهورى اسلامى وضعيت زنان از همه مذاهب بدتر است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

    دكتر عباسى : اين فرآيند ملت سازى كه ما در كشورها مى‏بينيم، كشورهايى مثل ايران، عربستان، عراق، مصر، الجزاير، پاكستان، هند و . .. در واقع در 150 سال گذشته اساساً موقعيت اين چنينى نداشتند. آنچه كه امروز در واقع مرزهاى ملى ناميده مى‏شود، مفهوم ناسيوناليزم، مفاهيمى هستند كه در 150  100سال گذشته موضوعيت پيدا كرده‏اند. مرزبندى‏هاى موجود در دنيا را هم در واقع انگليسى‏ها رقم زدند.

    من اشاره‏اى داشتم به ديدگاه اخير آقاى جك استراو، وزير امور خارجه انگليس، كه ايشان اعلام كرده بود ما خودمان در گذشته مرزها را در اينجا كشيديم و ترسيم كرديم و هميشه هم من اعلام كردم اين مرزها را از ميان قوميت‏ها كشيدند تا همواره بين قوميت‏ها اختلاف وجود داشته باشد. يعنى از وسط مرزهاى كردها، از وسط مرزهاى بلوچ‏ها، از وسط مرزهاى اعراب كشيدند كه همواره قوميت در دو سوى مرزى دو كشور موجود باشد و همواره بين آنها اختلاف باشد. ايشان در واقع مجدداً اعلام كرد با توجه به اينكه ما كار خوبى نكرديم، ولى اتفاقى بود كه افتاد و بايد در اين مسئله تغييراتى صورت بگيرد. اشاره من به اينكه از زمان گلداماير بود، نه از زمان گلداماير و ماقبل او، از زمان خود آقاى بن گوريون، مسئله طرح نيل تا فرات مطرح بود. اما اين مسئله پيشروى، مسئله دكترينِ لكه جوهر كه به سمت مصر تا ابتداى صحراى سينا پيش رفتند و مجدداً برگشتند، از سمت شمال، در سوريه، در لبنان، در اردن هم پيشروى‏هايى داشتند. در آن چند جنگ محدود شدند، اما همان طور كه در نماد اصلى‏شان، پرچم اسرائيل، مى‏بينيم نيل تا فرات براى آنها موضوعيت دارد و  دنبال مى‏كنند تا آن را محقق سازند. در واقع طرح تجزيه كشورهاى منطقه چيز جديد نيست. اينها حتماً عربستان و عراق و ... را در برنامه تجزيه خود دارند، كما اينكه در 4 - 3 ماه گذشته حتى ابايى هم نداشتند كه اين طرح تجزيه را از شبكه‏هاى رسمى و تلويزيونى خودشان و احتمالات را از زبان تحليلگران و نقشه‏هاى مشخصى اعلام كنند. ضمن اينكه طرح تجزيه ايران را هم به كرّات اعلام كردند.

    اينكه انقلاب اسلامى پروژه‏اى در دل اين پروسه بوده باشد، نه. به دليل اينكه اگر در دل تفكرات مدرن مطرح شده بود، يعنى مبتنى بر ايدئولوژى‏هاى سوسياليزم در چپ و ليبراليزم و ناسيوناليزم در راست مى‏شد، آن را طبيعى جلوه مى‏داد. ولى در حقيقت انقلاب اسلامى يك فراروايت چهارم است. اين انقلاب، ايدئولوژى جديدى را در دنيا باب كرد كه اين ايدئولوژى مدرن نيست، يعنى ريشه در اومانيزم و انسان محورى ندارد، بلكه خدامحور است و تئوريستيك است. از اين منظر، يك گزاره كليدى را برقى تابد. ضمن اينكه الان عمده‏ترين معارض آنچه كه اسرائيل ناميده مى‏شود، همين ايدئولوژى است كه در جنوب لبنان به آن حزب‏الله و در درون فلسطين هم به آن حماس يا جهاد اسلامى گفته مى‏شود. از اين منظر كه در نگاه ايدئولوژيك ايران مثل كشور اسرائيل، - حالا اگر بتوان نام كشور اسرائيل را بر آن نهاد - ما شهروندان درجه يك و دو داريم. خودى و غيرخودى داريم. ما در كشور عزيزان ارمنى، كليمى، زرتشتى و همچنين اهل سنت داريم. الان ما در ايران نزديك 6 ميليون نفر سنى داريم كه نه تنها در شوراهايى كه در مناطق مشخص در استانهاى اهل سنت نشين ما هستند، رأى داده مى‏شود و مسئوليتهايى را عهده‏دار هستند، همچنين در درون مجلس ايران حضور دارند. حتى يهودى‏ها، زرتشتى‏ها و غيره هم هستند. اما طبيعتاً چون اكثريت اين كشور شيعه نشين است، قانون اساسى آن هم كه اكثريت اين ملت به آن رأى دادند، مؤلفه‏هاى تفكر دينى شيعى را برمى‏تابد. آن عزيزان هم در چارچوب مقررات اين كشور تعريف مى‏شوند. طبيعى است كه حتى اگر يك شيعه هم بخواهد از آن چارچوب‏هاى مندرج در قانون اساسى عبور كند، با او برخورد مى‏شود. چنانكه در هر كشور ديگر هم وضع همين گونه است. شما ببينيد در درون خود فلسطين، اسرائيلى‏ها ابا ندارند كه رسماً با اعراب مسيحى يا اعراب مسلمان برخورد خشن داشته باشند. با آن پالاژها، يهودى‏هايى كه خودشان از اتيوپى آوردند، به عنوان شهروند درجه 2 نگاه مى‏كنند. جمله آخر هم اينكه واقعاً ممكن است قواعد قانون اساسى يك كشور و حقوق كشور دچار نقصان و مشكل شود، الا اينكه شما الان در شبكه فاكس نيوز و شبكه‏هاى خبرى ديگر ايالات متحده مى‏بينيد كه مثلاً اقدامات ضد تروريستى را آموزش مى‏دهند تا مردم ببينند. از خاورميانه چيزى به نام گردو مى‏آيد، در درون اين بمب مى‏گذارند، ببينيد اين دوربين عكاسى است ولى اينگونه در درونش بمب مى‏گذارند، اين خودكار است ولى در درونش بمب مى‏گذارند. بعد در شبكه فاكس نيوز يك كارشناس اينها را اعلام مى‏كند و در واقع با اين وزارت امنيت داخلى كه راه افتاده، دنبال تحديد و محدود كردن خيلى از آزادى‏هايى هستند كه آن جوامع اعلام مى‏كنند. چه بسا در بين اين افراد كسى باشد كه موهاى كاملاً بلوند و چشمهاى آبى داشته باشد و بمبى در اوكلاهماسيتى منفجر كند، آن ساختمان را منهدم سازد و تعدادى از افراد آن كشور هم كشته بشوند. برخورد با اين فرد، طبيعى است. اين به اين معنا نيست كه اين شهروند درجه 2 بوده و يا مثلاً به او نگاه ديگرى شده است و اگر كسى مجرم بود، صرفنظر از نگاههاى ايدئولوژيك، بايد با او برخورد شود.

    در خصوص آزادى زنان هم اشاره مى‏كنم كه نگاه ايدئولوژى‏هاى اسلامى در دكترين‏هاى شيعه، بحث پوشيده بودن خانمهاست. در كلاسهاى خود بنده، 72 تا 74 درصد دانشجوها، خانم هستند. بر اساس آمار رسمى در 3 سال گذشته، از 56 درصد تا 64 درصد و امسال كه 71/5 درصد دانشجوهاى ورودى ما به دانشگاهها، دانشجويان دختر بودند. شما اين آمار را اصلاً در ايالات متحده نخواهيد ديد. اين آمار نشان دهنده اين است كه اگرچه خانمها در ايران پوشش دارد، اما رانندگى مى‏كنند، در مجلس به عنوان نماينده شركت دارند، در انتخابات شوراى شهر شركت مى‏كنند، در سطوح كلان دولت به عنوان معاون رئيس جمهورى انتخاب مى‏شوند. در دانشگاه به عنوان استاد حضور دارند. ما از اين منظر، آزادى را اين مى‏بينيم. متقابلاً آن نگاه ايدئولوژيك ليبراليزم است كه شما در ايالات متحده مى‏بينيد. آزادى را در اين مى‏بينيد كه مثلاً يك حق و حقوق خاصى براى خانمها قائل باشيد. آن تفكر برمى‏تابد كه زنان به عنوان عروسكهايى در قالب هنرپيشه‏هاى پورنو، هزار و يك جنايت و قساوت و خشونتى عليه آنها صورت بگيرد، خشونت جنسى، ساديستيك و مازوخيستيك. ولى اين را آزادى مى‏دانند. مى‏گويند چون خودش خاسته، اما كسى كه دين را پذيرفت، دين مجموعه‏اى از بايدها و نبايدهاست. ما الان اواخر ماه رمضان هستيم. دستور روزه سه كلمه است : كتب عليكم الصّيام؛ يعنى نوشته شد بر شما روزه. اگر كسى پذيرفت كه مسلمان است، بايد منع شود از خوردن، از نگاه بد، از حرف بد و ... لذا اين محوريت وجود دارد. از طرف ديگر، مثلاً گفته مى‏شود : لاتقربوا الزّنا؛ يعنى به زنا نزديك نشويد. اينكه اين كار را بكنيد )يعنى روزه بگيريد( و آن كار را نكنيد  )زنا نكنيد(، اين مجموعه بايدها و نبايدها، مبناى يك ايدئولوژى دينى است. نمى‏شود كسى مقيد باشد و اين بايدها و نبايدها را كنار بگذارد. از اين منظر، ايدئولوژى اسلامى، در مقابل ايدئولوژى به اصطلاح تفكر دينى، دو نوع نگاه متفاوت است. نگاه دينى آن آزادى را بردگى مى‏داد و آزادى نمى‏داند. نگاه ليبراليستى، اين را بردگى مى‏داند و آزادى نمى‏داند. شايد حالا مثلاً اين استنباط براى بيننده عزيزى در خارج از مرزها يا يك غيرايرانى پيش بيايد كه زن ايرانى وقتى محجبه است و حجاب دارد، اين شهروند درجه 2 است. به او ظلم شده است. دقيقاً من حاضرم اين منظر را در مؤلفه‏هاى فلسفه سياست و فلسفه اجتماعى و فرهنگى اثبات كنم كه برعكس، آن خانمى كه بسيار برهنه است و هزار و يك موقعيت دارد، او محدود است.

 

    تلفن از كانادا: ارامنه ايران، چه در زمان حال و چه در زمان گذشته، مذهب خودشان را داشتند و زبان خودشان را حفظ كردند. در تيم ملى هم حضور دارند. كجاى دنيا چنين آزادى به اقليتها داده شده است. من نمى‏دانم عقيده اين يهوديان از ايران بابت چيست؟

    دكتر عباسى : من به عنوان رئيس مركز تحقيقات استراتژيك و رئيس مركز بررسى‏هاى دكترينال اشاره‏اى مى‏كنم. من فقط اين را مى‏گويم. بعد عزيزانى كه در آمريكا و اروپا هستند، خودشان در آن جامعه قضاوت كنند. ما در يكى از دپارتمانهايمان، دايره‏اى داريم به نام دايره پولونولوژى. در اين دايره، در حيطه علوم استراتژيك و در باب كاركردها و تبعاتى كه اين علوم دارند، بحث مى‏كنيم و كار كارشناسى هم آنجا صورت مى‏گيرد. به عنوان يكى از بيست دايره ما در دپارتمانمان )انحصارى هم هست( من فقط مى‏خواهم به اين مسئله كه گفته مى‏شود در ايران حقوق بشر نقض مى‏شود و در ايران شكنجه و خشونت هست، يك پاسخ عمومى بدهم. امكان تست آنچه كه من ادعا مى‏كنم در اروپا و آمريكا در اختيار عزيزان بيننده ما هست. آن هم اين است كه ما فقط يك قلم از خود FBI از طريق اينترنت فهرست فيلمهاى پورنويى كه به ثبت FBI رسيده و آن وارنينگ FBI را در نظر بگيريم. هشدار FBI را كه كسى حق كپى رايت اينها را ندارد، مسائل جنبى را مطرح كرده است. رسماً در آن كشور و كشورهاى اروپايى اين مسئله رخ مى‏دهد. اين هم آزادى كه در واقع تفكر ليبراليستى اين را برمى‏تابد. يك نكته در دل اين فيلمها براى ما خيلى مهم است كه رصد شده و از حيث آسيب شناسى امنيت ملى هر كشور - ملت در آينده در بحثهاى فيوچرلوژى و آينده شناسى مانيتورينگ شده است و آن هم اين است كه در بعضى از اين فيلمها به صراحت، به صراحت، زنان شكنجه مى‏شوند، يعنى شكنجه‏هاى جنسى؛ زنجير گردنشان زده مى‏شود و بدترين جنايتها روى آنها صورت مى‏گيرد. ادعاست اگر هموطنى توانست اين را نفى كند. اين آزادى است، يعنى اين آزادى است كه در يك فيلم سينمايى مستهجن به دليل عقده‏هاى روانى كه عزيزان روانپزشك و روانكاو ما بهتر مى‏توانند آن را تبيين كنند، چنين اعمالى رخ مى‏دهد. رسماً ضبط و در تمام شبكه‏هاى ماهواره‏اى پخش مى‏شود. در تمام دنيا هم پخش مى‏شود. آيا اين خشونت عليه انسان نيست؟ قوانين هيومن رايتز و حقوق بشر آنجا كاملاً تعطيل است. اما صرف اينكه اينجا خانمى پوشش دارد، ولو اينكه رانندگى مى‏كنند، كار ادارى انجام مى‏دهد، تدريس مى‏كند، در استخر شناى مخصوص، لباسش را عوض مى‏كند و شنا مى‏كند، آزاد نيست. چون روابط جنسى آزاد، مبتنى بر همان آموزه‏هايى كه از دين يهود تحريف شده امروز براى بشر رقم خورده است، ندارد. من گفته آن بيننده عزيز را نفى نمى‏كنم. ممكن است در ايران هم اشكالاتى باشد، سوء مديريت‏هايى باشد، در مورد بعضى از افراد حق كشى‏هايى بشود. اين را قبول دارم، در واقع هيچ كس ادعا نكرده اين جامعه كاملاً يك دست است، خود ما هم هميشه اعلام كرده‏ايم، منتقد خيلى از وضعيتها در داخل كشور هم هستيم، اما بهتر است قدرى زاويه نگاهمان را ببريم روى اينكه مبناى آن ايدئولوژى‏ها چه بوده است.

 

يا حق

/ 11 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک دوست

سلام بر آقای عباسی (آزاده شاعر خودمون). چرا دیگه به ما (ا.ک.) سر نميزنی؟ یک دوست

این واقعیت است!

جناب واقعيت چيست فقط بگو عضو هیات علمی کدام دانشگاه؟

abbas

آقا بگوييد دکتر! از کدام دانشگاه انگلیس! مدرک گرفته اند و الان عضو هيات علمی کدام دانشگاه هستند تا ما از کلاسهای ايشان بهره مند شويم.

-

اين آقا اولاْ مشکل شديد سکسی دارن. اينو ميشه از نوشته هاشون فهميد. دوم الان دانشجوی فلسفه در مقطع کارشناسی هستند (به نقل از حجه الاسلام ذوالنور در سايت شريف نيوز)

واقعیت

دوستان یک سری به شریف نیوز بزنند تا تکذیبیه خبر این یارو ذوالنور را بخونن!

شذذشس

دکتر! هم از اطلاعيه FBI در اول فیلمهای سکسی اطلاع کافی دارند و هم اعمال مردها و زنها در فیلمهای سکسی را به زیبایی توصیف می کنند!! در کلیه سخنرانیهای ایشان هم همیشه چند بحث جنسی پیش می آید که نشان دهنده مشکلات و عقده های جنسی دکتر است. از زیباییهای سخنرانی ایشان این است که در جایی گفته اند که دختران ویتنامی سینه هایشان را بزرگ می کنند تا مورد توجه سربازان آمریکایی قرار بگیرند! بعضی ها هم به ایشان جواب دادند پس دختران ایرانی هم که دماغشان را عمل می کنند برای این است که فکر می کنند آمریکا ممکن است به ایران حمله کند!

dariush

salam bar Dr. Abbasi. Omidvaram ke rahetan javid bashad. Khoda negahdaret . az amrica

pasha

) منظور ایشان از چند قرن گذشته چند سال گذشته است. 2) گروگانگیرها در عملیات انتبه تمام افراد فرودگاه را نابود نکردند. 3) در عملیات انتبه رئیس عملیات اریل شارون نبود، بلکه دان شامرون بود، هدایت کننده واحدهای هوایی هم یاناتان ناتانیاهو بود، اصولا این عملیات در زمان نخست وزیری اسحاق رابین رخ داد و هیچ ربطی به اریل شارون ندارد. 4) ستاد ارتش اسرائیل چهار روز قبل از اینکه گروگانهای آزاد شده را از انتبه به پاریس ببرند تصمیم به عملیات آزادی گروگانها گرفته بود و هرگز دولتی مثل اسرائیل بخاطر جمله ای که یک خانم یهودی گفته است، عملیاتی را انجام نمی دهد که به عنوان دقیق ترین عملیات ضدتروریستی تاریخ شناخته شود. 5) تروریست های هواپیمای انتبه همه شان فلسطینی نبودند، اورتگا و گارسیا آمریکای لاتینی بودند. 6) در عملیات آزادی گروگانها دو نفر از آنها کشته شدند. 7) بر اساس اطلاعات داده شده به نظر می رسد که تمام گفته های آقای حسن عباسی( دیپلمه، معروف به دکتر حسن عباسی) از روی فیلم یورش به انتبه

سالار

سوال ؟نظر شما درمورد مداحان اهل بيت چيست؟ مثلا آقايان هلالي و سيد جواد ذاكر موضع اصول گرايي در اين مورد ؟