سخنرانی روز دانشجو در دانشگاه علم و صنعت

با سلام

از دوستانی که می توانند اخبار مربوط به دکتر عباسی را پيگيری کرده و اطلاع دهند درخواست همکاری می کنم (با ميل تماس بگيريد اين جانب چون دانشجو هستم بيش از اين نمی توانم وقت بگذارم) در ضمن از همه کسانی که در قسمت نظر خواهی مطالب خود را نوشتند تشکر می کنم

دكتر حسن عباسي در همايشي با عنوان از شهر دولت تا دولت عرش و به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه علم و صنعت به ايراد سخنراني پرداخت. عباسي با بر شمردن چهار شعار اصلي دولت ، عدالت گستري، مهرورزي با بندگان خدا، توسعه و تعالي و خدمت به خلق خدا، به ارائه ديدگاه‌هاي خود در اين چهار حوزه و نسبت آنها با مولفه‌هاي حكومت اسلامي پرداخت. وي از دولت خواست پشتوانه تئوريك خود را قوي ساخته و نسبت به شفافيت در شعار عدالت و مهرورزي اقدام نمايد. عباسي با انتقاد از تيم اقتصادي دولت نتيجه چنين وضعي را ادامه روند توسعه در دولت‌هاي گذشته بدون تعالي دانست. عباسي توسعه به معناي development را متضمن تعالي ندانست و گفت: تعالي از توسعه جداست و توسعه تابع تعالي است.

عباسي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص اظهارات رييس جمهور و در پاسخ به اينكه برخي اين اظهارات را مضحك مي‌خوانند گفت: اين اظهارات نه تنها مضحك نبود بلكه موجب اقتدار جمهوري اسلامي شد و كسي كه با ديپلماسي عمومي آشنايي داشته باشد مي‌داند كه اين نوع موضع‌گيري ، نوعي بازدارندگي است. متخصصين طرح‌ريزي? استراتژيك در غرب در دانشگاه‌هايشان اينگونه تحليل مي‌كنند كه ايران كه بدون تسليحات اتمي در لبنان حزب الله لبنان را پرورده است و در نقاط ديگر نيز قادر به اقدامي مشابه مي‌باشد و از اين منظر به طور مثال در كاليفرنيا كه 600 هزارايراني زندگي مي‌كنند اگر چنين ايده‌اي در ذهن آنها شكل بگيرد كنترل آن بسيار مشكل خواهد شد، مثلا 10 ،11 نفر از اينها يك هواپيما برمي‌دارند و به برج‌هاي ولفر سنتر مي‌زنند.

عباسي با بيان اينكه فرض بر نماندن اسرائيل است اظهار داشت: اگر خلاف اين مفروض باشد به اين معنا است كه دشمني خانه همسايه را اشغال كرده و شما هم اعتراضي نداريد و در اينصورت فردا نوبت شماست.

دكتر عباسي تاريخ وسنت غرب را نشان دهنده و مصداق اين معنا دانست و گفت: بريتانياي كبير كه صفت كبير را هم از روي عقده اضافه مي‌كند آنهم در حالي كه خاك انگلستان يك ششم ايران و حدودا به اندازه سيستان و بلوچستان است، بزرگترين اشغال‌گر است.

سيسيل روبر از لوردهاي كشور انگليس در سال 1896 ميلادي جمعيت انگلستان را 40 ميليون بيان مي‌كند و امروز پس از گذشت بيش از يك قرن اين جمعيت 62 ميليون نفر است يعني حتي دو برابر نشده است و اين در حالي است كه 300 ميليون آنگلاساكسون يعني نژاد انگليسي‌ها در خارج از انگلستان زندگي مي‌كنند. 200ميليون از 290 ميليون نفر آمريكا ، 22 ميليون نفر كانادا و ساكنين استراليا كه امروز به عنوان يك قاره شناخته مي‌شود، از نژاد آنگلا ساكسون مي‌باشند.

عباسي با بيان اينكه انگلستان آمريكا را گرفت و پوست سر سرخپوست‌ها و تاسماني‌ها را كند و امروز نيز يهودي‌ها را به فلسطين آورده‌اند و مسلمانان را مي‌كشند اظهار داشت: در چنين دنيايي كه هيچكس جرات حرف زدن ندارد و هركس حرفي بزند به او انگ تروريست مي‌زنند آيا اگر چيزي را با وجدان خود درك كرديم نبايد بگوييم؟ نخير بايد گفت اسرائيل بايد از صحنه روزگار محو شود . حرف مبتني بر فطرت انسان‌ها را بزنيد و از مضحكه ديگران نهراسيد. نوح 950 سال مردم را دعوت كرد، كشتي ساخت، همه مسخره كردند حتي پسرش . اگر اين منطق كه در صورت مسخره كردن گروهي نبايد كار درستي را انجام داد صحيح باشد? نوح چه بايد مي‌كرد؟ امروز چهار نفر كه سواد علمي، فلسفي، ژورناليستي ندارند خنديدند گفتند: چرا اين حرف را زد؟ در حالي كه 10سال اول انقلاب امام هر روز اينگونه حرف مي‌زد يعنب با ديپلماسي عمومي. حتي در ديپلماسي خصوصي هم وقتي شواردنازه پاسخ پيام امام به گورباچف را آورده بود ، امام خردش كرد ، بدون عبا و عمامه با يك عرقچين كاملا غير رسمي در جلسه حاضر شد فقط يك صندلي براي شواردنازه گذاشتند و فقط يك چاي براي او آوردند براي بقيه هم نياوردند . آخرسر هم در حين صحبت‌هاي شواردنازه امام فرمود: اين جواب من نبود گورباچف نفهميده چه به او گفتم . اين معناي اقتدار است.

عباسي در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اينكه رييس دولت قبل يك عالم ديني بود چگونه دولت او را غير ديني مي‌دانيد گفت: اگر عالم ديني به معناي عبا و عمامه است من با شما هم عقيده‌ام اما آن عالم ديني به قول شما ، بارها گفت: اگر دين نتواند خود را با مقتضيات امروز هماهنگ كند همراه? با طرفدارانش منزوي خواهد شد.

سوال اين است كه اگر اين عالم ديني در موقعيت نوح، ابراهيم و موسي و عيسي قرار مي‌گرفت چه مي‌كرد؟ اگر در موقعيت حضرت لوط قرار مي‌گرفت چه مي‌كرد؟‌ لوط بايدچه ديني سازگار با زمان ارائه مي‌داد كه او و طرفدارانش منزوي نشوند؟

عباسي ضمن انتقاد شديد از تعريف نحوه تعامل دين و اجتماع كه رييس‌جمهور سابق ارائه داده بود گفت: چنين فردي كه ممكن است لباس روحاني نيز به تن داشته باشد و نام عالم ديني نيز بر او تعلق گيرد مطمئن باشيد ته دينش باد مي‌رود!

خبر از سايت شريف نيوز

حسن عباسی: دولت نهم سكوی پرتاب دولت اسلامی است

«حسن عباسی» اظهار داشت: اگر انتظار داشته باشیم كه دولت نهم، دولت اسلامی و كریمه‌ی مورد انتظار مردم باشد، یك رویا و آرمان بیش نیست بلكه دولت نهم سكوی پرتاب بری دولت اسلامی است.

به گزارش ایسنا، وی در همایش از شهر دولت تا دولت عرش اظهار داشت: دولتی كه ادعای زمینه‌سازی دولت اسلامی را دارد از عقبه‌ی تئوریك قوی برخوردار نیست.

عباسی اظهار داشت: ذات دولت نهم یك دولت اصول‌گراست ولی در مقابل این تفكر تفكری به نام اصلاح طلب وجود دارد كه به این اصول هیچ قرابتی ندارد و اصلی مانند جهاد را خشونت می‌دانند.

وی ادامه داد: ‌جریان اصلاحات یك جریان گنگ است و اگر جریان اصول‌گرا نیز نخواهد یك تئوری دقیق برای خود معرفی كند نمی‌تواند موفق باشد.

عباسی تاكید كرد: یك اصول‌گرا با مدرنیته تقابلی ندارد و كسی كه تفكرش دولت مدرن است نمی‌تواند اصول‌گرا باشد.

وی در ادامه به تشریح شعار‌های دولت جدید پرداخت و تصریح كرد: ما از اوایل انقلاب تاكنون دو جریان عملگرا داشتیم كه یكی جریان سازندگی و دیگری جریان اصول‌گرا بود.

عباسی تصریح كرد: می‌توان از عدالت به عنوان اصلی‌ترین شعار دولت نهم نام برد كه در جوامع امروز یك شعار فراگیر است و در این زمینه دو نوع تفكر وجود دارد كه یك نگاه ارسطویی دارد كه امروز این نوع تفكر رد شده است و از سویی تفكر جان رالز كه انصاف را عدالت می‌داند. در مجموع این دو تفكر تلقی امام صادق(ع) است كه می‌فرماید اگر عقل بر نفس حاكم شود انصاف به وجود می‌آید و دولت نهم باید مشخص كند كه عدالت مورد توجه آنها برابر كدام جریان است؟

وی تاكید كرد: شعار بعدی دولت نهم شعار مهرورزی است كه باید مساله‌ی خود را با تسامح و تساهل مشخص كند. آزادی، حقیقتی است كه ریشه در عدالت دارد و هر دوی آنها از مهرورزی متاثر است.

عباسی در پایان اظهار داشت: عصر حاضر عصر سیستم‌سازی است كه دولت جدید باید به دنبال این امر باشد

يا حق

/ 22 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سروش

لطفآ اسمتون رو بذاريد ندای شخصی . اگر حسين شناس بوديد اين طور صحبت نمی کرديد

خیزش سرخ مسلمان

با سلام در اینکه ایشان برخی نقدهای نسبتأ درستی مطرح میکنند اصلأ و ابدأ شکی نیست، قصد مخالف خوانی هم نیست اما بی انصافی ایشان که یک سخن از آقای خاتمی را اینگونه بزرگ میکنند درحالیکه آقای خاتمی بارها گفته اند : "دین بدون دانش و دانش بدون دین بدرد نمیخورند" واقعأ جای شگفتی دارد...انتقادهای ضمنی دکتر عباسی از آقای احمدی نژاد بدلیل عدم درک این نکته ی واضح اظهر من الشمس توسط آقای عباسی ست که مسلمأ "پدیده ی احمدی نژاد" ساخته و پرداخته ی قویترین تیمهای جناح راست است و ریاست جمهور محال است بر ضد جناح راست و دیدگاه حداقلی آنها به عدالت ،کمترین موضعی را اتخاذ نماید. عباسی چون نمیداند و یا میداند از این مسئله نگران است و خوب روی این نکته انگشت میگذارد که "تیم اقتصادی" احمدی نژاد "راستگرا" هستند. اما عباسی از درک نکته ی دیگری عاجز است و آن اینکه اگر ایشان واقعأ بجای انتقادات زهر آلود به آقای خاتمی، دستکم به ایشان کمک فکری میداد امکان اینکه خاتمی به ایشان توجه کند بیشتر بود در قیاس با احمدی نژاد که به توسط تندروترین نیروهای جناح راست "محاصره ی اقتصادی" شده است...زمان پرده از تمام این نکته ها برخواهد داشت.موفق باشید

سروش

مصاحبه کريستين امان پور و ده نمکی دليلی ديگر بر سهم خواهی بازتاب از رييس جمهور ( بخوانيد)

منوچهر-ز

این چیزی که اینجا مینویسم کل کل یا جواب آقای خیزش سرخ مسلمان نیست بلکه فقط یک یادآوریست.در مورد اینکه گفتید دکتر عباسی باید کمک فکری میکرد به آقای خاتمی .من فکر کنم دکتر عباسی این کار رو کردن و آقای خاتمی بی توجهی کردن.تو یکی از مشهورترین سخنرانیهاشون ایشون گفتن که یه نامه درمورد هزینه افتتاح فرودگاه به ایشون توسط رییس دفتذ آقای خاتمی به ایشون دادن. و آقای خاتمی به دکتر عباسی نوشته بودن اینها فحش است و فحش را با منطق جواب نمیدهند.البته ما نمیدانیم دکتر عباسی به ایشون راه حل ارایه دادن تو اون نامه یا نه ولی اگه کسی تعصب بیجا نداشته باشه واقعا میدونه که دکتر عباسی درست گفته بودن .آیا باید برای افتتاح یک فرودگاه یک میلیارد و هشتصدو نود میلیون تومان صرف بشه ؟ در سخنرانیهاشون هم یه سری راهکارها دادن که اگه دقت کنین متوجه میشین.با تشکر.

منوچهر-ز

حالا اگه خداییش آقای خاتمی به اون نامه که هر چند هم تند باشه جواب درست میدادن آقای عباسی راه کار به ایشون ارایه نمیداد؟

سروش

مطلب دردآور جديد را بخوانيد و اگر از برچسب تحجر می ترسيد فقط نظاره کنيد

بنده خدا

سخنرانی جديد دکتر عباسی در خصوص دکترين مهدویت را دانلود کنيد

سید

بسم الله الرحمن الرحیم .... دوستان عزیز ! بحث در مورد خاتمی دیگه فایده ای نداره ، البته منظورم این نیست که اتفاقات اون دوره رو یادمون بره ، چون لازمه به اونایی که ادعای وطن پرستی و ملی گرایی و یا ملی - مذهبی بودنشون میشه یادآوری کنیم که در مدت 8 سال تصدی خاتمی چه اتفاقاتی افتاده ! .... الان باید اونایی که واقعا درد دین دارن ، شروع کنن به انتقادهای سازنده ، پیشنهادها و بیان کردن دیدگاههای واقعی مردم به دولت جدید . .... بذارین بگن دولت جدید متحجره یا هر چی ، مطمئن باشین که اگه به جای دولت احمدی نژاد ، حکومت علی (ع) هم روی کار میومد باز هم عده ای منتقد وجود داشت . پس بجای اتلاف وقت و در جا زدن ، به جلو بریم ..... در ضمن با اینکه حرفای دکتر عباسی انصافا خیلی به دلم نشسته و حرف دلمو زده ، اما یاد گرفتم که در مورد اشخاص زود قضاوت نکنم . امیدوارم که همیشه همینجور ابوذر وار سخن بگه و از اهدافش کوتاه نیاد

منوچهر-ز

سلام.یه سر به سایت اندیشکده بزنین.تاریخ جلسات دکتر رو داده. ===================== جمعه 15 بهمن 1384 کرج مجتمع دشت بهشت موضوع: سالگرد انقلاب اسلامی ====================== 1شنبه 17 بهمن 1384 تهران دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران موضوع: استراتژی قورباغه ======================= 2شنبه 18 بهمن 1384 تهران دانشگاه تربیت مدرس موضوع: تخم مرغ شکسته ======================= 3شنبه 19 بهمن 1384 تهران تالار سیدالشهدا (میدان هفت تیر) موضوع: عیاش خودفروش ======================= بهتر به سایت اندیشکده به آدرس زیر مراجعه کنید: http://www.andishkadeh.ir/f_index.asp

باسلام ٬لطفااز آيات قران كريم به صورت صحيح استفاده كنيد.